По критерий Образование област Смолян е на второ място в страната (след столицата)
Според анализите за регионално развитие, изготвени от Института за пазарна икономика, област Смолян продължава да бъде една от областите с най-добри образователни показатели (веднага след столицата).
- Нетният коефициент на записване на учениците в V–VIII клас е един от най-високите в страната – 90,8% при средно 86,5% на национално ниво.
- Съотношението между броя на преподавателите и учениците в основното и средното образование е най-високото в страната – 120 преподаватели на 1000 ученици (при 87 на 1000 ученици в страната) през 2020 г.
- Делът на напусналите основното и средното образование е най-ниският в страната. Сравнително малко остават и второгодниците.
- Представянето на учениците от областта също е по-добро от средното в страната и през 2021 г. Средният успех на националното външно оценяване по математика след VII клас е 42,6 т. (при 37,9 т. в страната) и е третият най-висок (след столицата и област Варна). Оценката на матурата по български език и литература за областта е „Добър“ 4,44 (при „Добър“ 4,21 в страната), а делът на слабите оценки намалява до 2,4% (при 7,0% в страната), което нарежда областта веднага след столицата.
- В Смолян функционират два филиала на висши учебни заведения – на Варненския свободен университет и на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, и областта отчита 14 студенти на 1000 души от населението (при 32 на 1000 души средно за страната).